O některé vztahy stojí za to bojovat. Je to ten váš?

Ne všechny vztahy jsou předurčeny k tomu, aby trvaly věčně. Kdyby ano, nesnažili bychom se „hledat“ toho pravého a mohli bychom si vzít prvního člověka, se kterým začneme chodit. Z některých vztahů byste měli rychle odejít (nebo utéct), některé však stojí za záchranu.

Jak ale poznáme, kdy je čas se rozloučit a kdy stojí za to, dát po rozchodu druhou šanci? Rozhodování, jestli se máte po rozchodu vrátit ke svému ex partnerovi nemusí být tak složité. Některé vztahy jsou nastaveny tak, že v sobě nesou zárodek celoživotního spojení a mohou být na celý život, a to i když jste se rozešli, nebo si řekli, či udělali věci, kterých litujete. Pokud takovým vztahům dáme druhou šanci, mohou být ještě úspěšnější než ty, které nikdy neprošly žádnou zátěží nebo kolísáním. Jak tedy zjistíte, jestli se to týká vašeho vztahu? Jak můžete vědět, jestli má vůbec cenu snažit se získat svého partnera zpět?

Možná vám v rozhodování pomohou dva následující ukazatele.

1.Nezáleží na tom, jak jste se rozešli, i přesto respektujete sami sebe, vašeho či vaší ex a váš vztah

Respekt je základem lásky a důvěry. Pokud respektujete sami sebe, jste ochotni vzít zodpovědnost za váš podíl na rozpadu vztahu. Po rozchodu máte čas a prostor obnovit lásku sami k sobě a podívat se na způsoby, jak můžete do budoucna být víc zodpovědní za sebe a za další vztah, který budete mít. Respektujete, že jste oba udělali to nejlepší, co jste mohli. To neznamená, že příště nemůžete fungovat lépe, ale v tom co bylo, jste oba udělali to, co jste oba v dané chvíli považovali za nejlepší.

Neobviňujte se  a mějte se sebou i s partnerem soucit.

I když jste si možná řekli nebo udělali věci, které vás oba zranily, položte si otázku: „mám stále respekt ke svému bývalému partnerovi? A mám takový respekt pro náš vztah, že jsem ochoten/ ochotna dát lásku na první místo?“ To, zda se dáte dohromady, by mělo být pro dobro vás obou a důvodem by měla být vaše vzájemná láska a respekt, ne to, abyste si dokázali, že vás ten druhý ještě miluje, nebo že je vám smutno, anebo abyste zúročili čas a energii, kterou jste do vztahu vložili. Rozchody nám dávají čas a prostor abychom hledali odpovědi na to, co v životě opravdu chceme a potřebujeme a měli bychom dát prostor partnerovi, aby udělal to samé.

Vztah má šanci na záchranu, pokud dáváte prioritu tomu, abyste v něm oba byli šťastní, ne jen abyste si vy naplnili nějakou potřebu nebo nedostatek.

2.Motivace vrátit se k sobě vychází z lásky, ne ze strachu

Jestli toužíte navrátit se ke svému partnerovi, měli byste cítit, že je to proto, že chcete společně tvořit a prohlubovat vaši lásku, ne proto, abyste se vyhnuli ztrátě. Často se setkávám s tím, že hlavní motivací pro návrat je, že zkrátka nechceme být najednou sami. Někdy to, že zabráníme rozchodu a tedy i tomu, že budeme sami, je důležitější a méně bolestivé, než ukončit nefungující vztah.

Základní věcí při rozchodu je napojit se na sebe a zeptat se, co doopravdy chcete. Položte si otázku: „kdyby mi nevadilo zůstat sám / sama, jaký by byl důvod proto, abych se snažil / snažila dát se s mým ex znovu dohromady?“

Pokud se takto sami sebe upřímně zeptáte a cítíte někde uvnitř, že váš vztah má ještě v sobě živoucí aspekt, pak možná stojí za to podniknout kroky k tomu, abyste to zkusili znovu..

Pokud si nejste jistí, jestli váš vztah stojí za to zachránit a jestli váš ex přítel může být pro vás partner na celý život, napište mi přes kontaktní formulář a já vám pomohu se ve vaší momentální situaci lépe vyznat.

S láskou

Monika Trčková

Sdílej

BLOG | Monika Amaee Trčková | Transformační koučka pro ženy

Monika Amaee

průvodkyně žen, šamanka, vizionářka, koučka, vášnivá průzkumnice Života, hledačka Pravdy a milovnice lidských příběhů