Jak být šťastná

Kdyby ses na tuhle otázku zeptala 10-ti koučů a 20-ti různých guru, dostaneš 30 různých odpovědí.

Takhle otázka je tak komplexní, jako třeba otázka „Jaký je smysl života“ a záleží, z jaké úrovně na ni odpovíme. 

Tohle je moje pojetí štěstí.

Začala bych tím, že trvalé štěstí je vnitřní pocit. Vnitřní pocit spokojenosti se Životem. Důvěra v to, že je vše jak má být. Že vše zlé přejde, protože podstatou života je změna a nic netrvá věčně. Řekla bych, že podstatou štěstí je otevřené srdce. 

Čím více jsi v srdci, tím více miluješ, čím více miluješ, tím více dáváš, čím více dáváš, tím více dostáváš a žiješ v pocitu hojnosti. Cítíš naplnění a štěstí.

Není to nutně hojnost finanční, ale hojnost, kterou ti dává Život za to, že ho miluješ a že mu důvěřuješ.

Vnímám, že štěstí má hodně společného s přijímáním. Když přijímám sebe, svět a ostatní takové, jací jsou, tak mám ve svém srdci lásku a soucit, kvality vedoucí ke štěstí. 

Štěstí nemůže existovat tam, kde je nespokojenost. Nespokojenost vytváří mysl a to tak, že se ti snaží říct, že to KDO jsi, tam KDE jsi a jak to v tvém životě JE, není DOBRÉ, nebo není DOST a měla by ses snažit makat na tom, abys to všechno zlepšila. Mysl se ti snaží říct, že můžeš být šťastná, když získáš určité věci z venku, jako povýšení v práci, lásku od partnera, nebo nové auto. 

Když jsi nespokojená, nepřijímáš to, co je. Neříkám ti, že by ses měla smířit s tím, kde jsi, pokud ti v tom není dobře. Všichni tady jsme, abychom se neustále vyvíjeli, to je podstata Života. Chci pouze říct, že aby sis mohla tvořit realitu podle svých přání, musíš nejdřív přijmout to, co je a dostat se do klidu svého srdce, do přítomnosti, do tepu Života tady a teď. Jakmile věci přijmeš, pak je můžeš měnit. Jakmile přijmeš sama sebe, tak se můžeš zdravě posouvat dopředu, protože to neděláš z přesvědčení, že nejsi dost dobrá a musíš se vylepšit. Jakmile přijmeš svou minulost, můžeš začít tvořit svou budoucnost. 

Ke štěstí ti pomůže pochopení, že podstata života je založena na změně, paradoxech a střídání různých stavů, které prožíváme.

A že v žádném případě není možné, abychom byly stále ve stejné náladě, například zažívaly pouze radost. Smutek, ztráta, nebo bolest, to jsou přirozené součásti života a je normální jimi procházet. Záleží však na tom, jestli na nich ulpíváš dlouho, nebo je necháš přirozeně a zdravě projít a pak se znovu vrátíš do stavu vnitřního štěstí. 

Zároveň je dobré vědět, že složité životní lekce, nemoci a ztráty jsou také štěstí. Protože když jimi správně projdeme, pomohou nám zase o něco víc otevřít srdce. 

Štěstí je úměrné tomu, jak máš otevřené srdce. Šťastná jsi, když cítíš ve svém srdci lásku. 

A vděčnost.

Za život, za sebe, za všechno, co ti přišlo a přichází do cesty. Pak můžeš sedět u šálku kávy, nebo na kopci pozorovat západ slunce, nebo mýt nádobí a cítit tak neuvěřitelné štěstí, že máš pocit, že se to nedá vydržet. Jakmile se ti otevře srdce až do této míry, už budeš navždycky vědět, kam se máš vracet. A i když tě denní situace někdy z tohoto stavu vytrhnou, ty už víš, že to přejde, že je to normální, že to patří k životu a že to zvládneš, protože ve tvém srdci sídlí štěstí, což je stav, který nechceš v žádném případě vyměnit za nenávist, obviňování, žárlivost, vztek, nebo pozici oběti.

Tak co, už víš, jak být šťastná? Třeba ti tvé štěstí pomůže aktivovat tahle denní praxe: 

Když se ráno probudíš, ještě než zapneš telefon, nebo začneš na někoho mluvit, polož si ruku na srdce a usměj se do něj. Dej si chvilku. Jakmile se s ním spojíš, pošli ze svého srdce lásku nejdřív sobě – u toho nadechuj a vydechuj pomalu 5x, potom pošli lásku svým nejbližším, zase na 5 nádechů a výdechů a pak celému lidstvu. 

Když večer usínáš, napiš si 10 věcí, za které jsi byla ten den vděčná. 

Jsou to velmi mocné praxe. Když u nich vydržíš, uvidíš, že po jednom měsíci u tebe nastane obrovská změna. Napiš mi o tom. Chci se nechat inspirovat tvým příběhem, jak jsi našla cestu ke štěstí.

Těším se

S láskou

Amaee

Sdílej

BLOG | Monika Amaee Trčková | Transformační koučka pro ženy

Monika Amaee

průvodkyně žen, šamanka, vizionářka, koučka, vášnivá průzkumnice Života, hledačka Pravdy a milovnice lidských příběhů